Szerbia és Délvidék 300 ezer tonna gyümölcsöt vesztett a fagy és a jégeső következtében: Mi lesz az árakkal?
A márciusi fagy után május elején jégeső sújtotta Szerbia és Délvidék egyes részeit, újabb súlyos károkat okozva a gyümölcstermesztőknek.
Legnagyobb csapás a sárgabarackot érte a csapás – bizonyos térségekben a termés 95%-a ment tönkre. A jégverés jelentős károkat tett a szilvában, almában, málnában és szederben is
Zoran Keserović, az Újvidéki Mezőgazdasági Kar professzora szerint az időjárási csapások főként Šumadija és Nyugat-Szerbia régióját sújtották. Elmondása szerint a fagy miatt már több mint 300 ezer tonna gyümölcs veszett oda az átlagos évekhez képest.
A jégverés ilyen korai megjelenése ritkaságnak számít – jegyezte meg Keserović –, és hozzátette, hogy a károk részben azért is történtek, mert a meglévő jégvédő hálókat több helyen nem feszítették ki időben.
Pozitív fejleményként említette, hogy a szerémségi Hosszúbács (Bačinci) faluban felszerelték az ország első modern jégvédelmi ágyúját, amely 80 hektárnyi gyümölcsöst véd. A professzor szerint szükség van a jég és a tavaszi fagy elleni technológiák állami támogatására, különösen a klímaváltozás miatt.
Darko Jevremović, a čačaki Gyümölcstermesztési Intézet munkatársa megerősítette, hogy a márciusi és áprilisi fagyok jelentős károkat okoztak az őszibarackban, cseresznyében, meggyben és szilvában. Az első becslések szerint az országos terméskiesés eléri a 30%-ot, de a pontos számok csak a júniusi hozamok összegezése után derülnek ki.
A gyümölcsök árát illetően Jevremović szerint még korai jósolni. Bár logikus lenne az áremelkedés, az elmúlt években előfordult, hogy a gyenge termés ellenére sem drágult a gyümölcs. Szerinte idén az árak nagyjából a tavalyi szinten maradhatnak.
(danas.rs nyomán, fotó: agrotv.net)